NEDEN POLONYA'DA EĞİTİM ALMALISINIZ?

Danışman Görüşleri

Liseyi bitirdikten sonra, akla gelen şeyler malum: bundan sonra eğitimime nasıl devam edeceğim sorunu. Peki hiç Avrupa’da eğitim almayı düşündünüz mü? Eğer cevabınız evet ise ve hala nereye gideceğinize karar veremediyseniz, size neden Polonya’da eğitim almanız gerektiğine dair bu yazımızda bir takım bilgiler veriyoruz. Şimdi bizimle beraber Polonya’yı tanımak için biraz zaman ayırın.  

Avrupa’nın biz öğrencilere akademik açıdan sunabileceği pek çok fırsat var. Prestijli üniversitelerin etrafında inşa edilmiş şehirler ve muazzam bir kültürel çeşitlilik… Bu nedenle, Avrupa’da eğitim almayı seçerek yalnızca iyi bir üniversiteden mezun olmayacaksınız, aynı zamanda muhteşem bir kültürün de parçası haline geleceksiniz. Yeni dostluklar edinecek, dünya vatandaşı olacak, pek çok yere seyahat etme fırsatı bulacaksınız. Bu durum hayat standartlarınızı arttırdığı gibi kişisel gelişiminize de katkı sağlayacak. 

Neden Polonya'da Eğitim Almalısınız?

Peki neden Polonya'da Eğitim?

1. Köklü ve Dinamik Eğitim Yapısı 

Polonya’da 450’den fazla Yüksek öğretim kurumu var. Öğretim üyeleri, öğrencileri ve idari kadrosu ile sahip olduğu köklü kültürel değerleri sürekli geliştiren ve güncel tutan araştırma odaklı üniversitelere sahip. Polonya’nın en iyi üç üniversitelerinin sıralaması şu şekilde: 

Jagiellonian Üniversitesi (Krakow)

Önemli Mezunları: Krzysztof Zanussi, Stanislaw Lem, Wislawa Szymborska (Nobe Winner) 

1364 yılında III. Casimir tarafından kurulan Jagiellonian Üniversitesi, Polonya’da bulunan en eski üniversitedir ve Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biridir. 15. Yüzyılda bile pek çok uluslararası öğrenci tarafından tercih edilen JU, dünyaca ünlü bir üniversite olmasının yanı sıra Coimbra Group, Utrecht Network ve Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Hukuk ve edebiyat alanında da oldukça etkili bir akademik kadroya sahiptir, aynı zamanda Polonya’da film yapm teknikleri alanında eğitim alabileceğiniz tek enstitüdür. 

Varşova Üniversitesi (Varşova) 

Önemli Mezunlar: Fryderyk Chopin, Julian Tuwim, Witold Gombrowicz 

Varşova Üniversitesi, 1816’da kurulan Polonya’nın en büyük üniversitesidir. Dünyaca ünlü akademisyenleriyle ve mezun kitlesiyle Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Varşova Üniversitesi, bünyesinde 37 farklı çalışma alanı, beşeri ve doğa bilimlerinde ise 100’den fazla uzmanlık alanı sunmaktadır. Aynı zamanda fizik ve matematik alanlarında dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesinden biridir. Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler arasında hem uygun maliyetleriyle hem de yüksek derecede uzmanlaşmış akademik kadrosu ile her geçen yıl daha fazla tercih edilmektedir.  

Adam Mickiewicz Üniversitesi (Poznan)

Önemli Mezunlar: Jan A. P. Kaczmarek (Oscar Winner) ve 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan şifre makinası olan Enigma’yı çözen matematikçiler. 

Saydığımız üç büyük üniversite arasından en genci olan Adam Mickiwicz Üniversitesi, 1919 yılında kurulmuştur. 16 fakültesi ve 55 bölümü olan AMU, özellikle son yıllarda bölüm kapasitesini arttırmaya devam etmektedir.  Polonya’nın en iyi hukuk ve tarih fakülteleri burada bulunmaktadır. 

Bu saygın üç üniversitenin yanı sıra Polonya’da öğrencilerin uluslararası standartlarda eğitim alabileceği, merak ve becerilerini geliştirebileceği başka üniversitelerde sunmaktadır. Birkaç isim vermek gerekirse: 

Varşova Teknoloji Üniversitesi: Polonya’nın hatta Orta Avrupa’nın en kaliteli üniversitelerinden biri olan Warsaw Teknik, Polonya’da mühendislik denince akla gelen üniversitelerden biridir. Bu üniversiteye başvurmak isteyen öğrencilerin, lisede ya da üniversitede başvurdukları bölüme paralel dersler alımış olmaları gerekmektedir.  

Polonya – Japon Bilgi Teknolojileri Enstitüsü: Sanat, tasarım ve idari bilimleri yeni medya ve bilgi teknolojileri ile harmanlayan, öğrencilere alışılmadık programlar sunan oldukça yenilikçi bir üniversitedir. 

Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi: İsmini dünyaca ünlü müzik dehası ve klasik müzik bestecisi Fryderyk Chopin’den alan üniversite, Polonya’daki en eski ve en büyük müzik okulu olmasının yanı sıra Avrupa’nın da en iyi üniversitelerinden biridir. Günümüzde dünyanın en prestijli sanat okullarından biri olan Fryderyk Chopin Üniversitesi, öğrencilerin yaratıcılığa ve becerilerine odaklanmayı kendine ilke edinmiştir. 

2. Ekonomik Eğitimi ve Yaşam Maliyetlerinin Uygunluğu

Polonya’da okumak Avrupa’nın diğer ülkelerinden okumaktan daha ucuz. Öğrenim ücretleri yılda 1500 EURO’dan düşüktür ve nadiren 3000 EURO’dan yüksek olur. İngiltere, Fransa, Almanya veya İskandinav Ülkeleri’ndeki üniversitelerin yıllık ortalama ücretleriyle karşılaştırıldığında Polonya oldukça ekonomiktir. Bu sayede daha fazla tasarruf yapabilirsiniz. Örneğin, Kuzey Avrupa ülkeleri öğrencilerden yılda yaklaşık 10.000 EURO ödemelerini isterken Fransa’da ise eğitim ücretleri 2000 ile 7000 EURO arasında değişmektedir.  

Dilerseniz 100-150 EURO vererek şehir merkezinde paylaşımlı bir oda kiralayabilir ya da 100 EURO ödeyerek öğrenci yurdunda konaklayabilirsiniz. Dahası, aylık toplu taşıma kartları yaklaşık 25 EURO’dur ve ülkede yaz aylarında kullanabileceğiniz ücretsiz bisikletler bulunmaktadır. Polonya’da bir süre kaldıktan sonra, 5 EURO’dan daha düşük fiyata lezzetli bir öğle yemeği yiyebilecek ve 3 EURO karşılığında nasıl sinema bileti alabileceğinizi öğreneceksiniz. Polonya, ucuz ve kaliteli yaşamın vaat edildiği topraklardır. 

Neden Polonya'da Eğitim Almalısınız?

3. Dinamik Öğrenci Yapısı ve Kültürel Çeşitlilik

Hepimizin bildiği gibi, öğrencilik ders çalışmaktan daha fazlasıdır. Partiler, spor, müzik ve film festivalleri, arkadaşlarla yapılan hafta sonu gezileri vb. aktiviteler öğrencilik hayatının olmazsa olmazlarıdır. Özellikle son 20 yıldır hızla büyüyen ekonomisi sayesinde, Polonya’nın kültürel zenginliği diğer Batı Avrupa ülkeleriyle kıyaslanabilecek kadar gelişim gösterdi. Özellikle her yaz dünyaca ünlü pop müzik sanatçılarına ev sahipliği yapması ve 2011 yılında Avrupa’nın en iyi festivallerinden biri seçilen OFF Müzik Festival’i gibi organizasyonları düzenlemesi ile oldukça popülerleşti.  

4. Uluslararası Öğrenciler İçin Burs Olanakları

Polonya’da eğitim almak için başka bir neden ise, her yıl AB üyesi olmayan ülkelerin öğrencileri için verilen burs olanaklarıdır. Bu bursların çoğunluğu başta Ermanistan, Gürcistan, Azerbeycan, Bela Rusya, Moldovya ve Ukrayna vatandaşı olan öğrenciler için yaygın olsa da hemen hemen herkes okullarla ya da Polonya elçiliği ile iletişime geçerek, kendine uygun bir burs bulabilir. 
 
5. Doyurucu ve Ekonomik Mutfağı

Pierogi ve Kielbasa gibi ahatlatıcı ve doyurucu yemekleriyle tanınan Polonya mutfağı, özellikle karbonhidratlı gıdaların tüketildiği oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Özellikle organik besin tüketimi Polonya’da çok popülerdir. Dahası organik gıdaların fiyatları oldukça uygundur. Türkiye’nin aksine süpermarketlerde bulunan ürünlerden yalnızca biraz daha yüksektir. 

6. Polonya Misafirperverliği

Polonya halkını karakterize eden en önemli özelliklerinden biri olan misafirperverlik, bütün bir ülkeye derinden kök salmış durumda. Tıpkı Arkadaşlık ilişkilerindeTürkiye’de olduğu gibi oldukça önemli bir konu. Polonya kültürüne derinden kök salan misafirperverlik, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi oldukça önemli. Kısaca misafirperverlik, Polonya halkını karakterize eden en önemli özelliklerden biri. Oldukça güvenilir ve yardımsever olarak bilinen Polonya halkı aynı zamanda kadınlara karşı da oldukça saygılıdır. Genellikle Polonyalıların milliyetçi ve kaygısız insanlar olduğunu düşünürler ancak bu yanlış bir izlenimdir.

Buse Berfin Özbey

Buse Berfin Özbey

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +905494870098@: buse@nextedu.com.tr

Next Hakkında

Sahip olduğu dinamik ekibin sektördeki 15 yıllık deneyimini, yenilikçi ve öğrenci merkezli bir danışmanlık modeliyle harmanlayan Next Yurtdışı Eğitim; öğrencilerin kariyerlerini planlayabilecekleri, eğitim odaklı bir danışmanlık merkezi olarak faaliyet gösteriyor.
What's Next?

Öğrenci Yorumları

Proje Yönetimi Sertifika Programı

Next danışmanlarım bana bugüne kadar hiç farkında olmadığım ve bilmediğim sertifika programlarından bahsettiler...   Devamı

Deniz Burnaş
Deniz Burnaş
Öğrenci
Kanada Vizesi İçin Ücretsiz Danışmanlık

Kanada'da dil okulu okuyabilmem ve Kanada vizesi alabilmem için bana gönülden yardım eden Next ekibine teşekkürler!   Devamı

Furkan Alper Para
Furkan Alper Para
Öğrenci
Ukrayna'ya Next'le Gelin!

2019 Eylül ayında Ukrayna'ya hayatımda ilk kez adım attım. Odessa'da lisans eğitimi almak için Rusça hazırlık yılımı tamamlayac...   Devamı

Onur Yılmaz
Onur Yılmaz
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Görüşleri

Neden Polonya'da Eğitim Almalısınız?

Eğer cevabınız evet ise ve hala nereye gideceğinize karar veremediyseniz, size neden Polonya’da eğitim almanız gerektiğine dair...   Devamı

Buse Berfin Özbey
Buse Berfin Özbey
Danışman
Neden Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmalısınız?

Peki yurtdışında yüksek lisans yapmak rakiplerimize karşı bize nasıl bir rekabet avantajı sağlayacak?   Devamı

Buse Berfin Özbey
Buse Berfin Özbey
Danışman
Kanada'da Eğitim Alırken Çalışma İzni

Kanada hükümeti ise lisans, master ve doktora yapacak olan uluslararası öğrencilerine haftada 20 saat; sömestr ve tatil dönemle...   Devamı

Buse Berfin Özbey
Buse Berfin Özbey
Danışman
Los Angeles İpuçları - Bölüm 1 - Varış ve Konaklama

Los Angeles'ta yaşama dair birkaç ipucu ister misiniz? Şehri orada yaşayan birinden dinleyin! Bölüm 1 - Varış ve Konaklama   Devamı

Engin BURNAŞ
Engin BURNAŞ
Danışman
Tüm Görüşler...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM HAKKINDA

Yurtdışı Eğitim Programları ve Ülkeler
whatsapp1