İRLANDA’DA DİL EĞİTİMİ ALMAK İÇİN 7 NEDEN

  1. Uygun Fiyatları: Yurtdışı dil eğitimi denildiğinde, öğrencinin çektiği en büyük sıkıntılardan biri de kur farkına bağlı olarak artan yaşam maliyetleri ve dil okulları için ayrılması gereken bütçedir. Özellikle Dublin’de konaklama ve yaşam giderleri Birleşik Krallık’ın diğer şehirlerine göre nispeten daha ucuzdur ve her öğrenci kendi bütçesine uygun okulu bulabilir. Dolayısıyla hem eğitim süresini uzatmak hem de uygun fiyatlarla daha kaliteli bir eğitim almak istiyorum derseniz, İrlanda tam olarak size göre bir yer.

 

  1. Çalışma İzni: İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelere dil okullarında okumak üzere giden öğrencilerin çalışma izni bulunmuyor. Ancak İrlanda’da işler böyle değil. 25 hafta veya üstü (6 ay üzerinde) akademik programlara kayıt olan öğrenciler; okul süresince part-time (haftada 20 saat), okulun olmadığı dönemlerde ise full-time (haftada 40 saat) çalışabilmektedirler. İrlanda’da 25 hafta üzerindeki herhangi bir dil programı akademik olarak kabul edilmektedir. Bu sayede uzun dönem dil okulu öğrencileri de çalışma izni alabilir.

 

  1. 2 Yıla Kadar Oturum İzni: İrlanda’da 25 hafta üzeri programlar için konsolosluk 8 aylık oturma izni vermektedir. Sekiz ayınızın ilk 6 ayında okula giderken son 2 ayınızı full-time bir işte çalışarak ya da gezerek geçirebilirsiniz. Bu dönemde ikinci defa bir okula yine 25 haftalık bir kayıt yaptırırsanız oturma izninizi Türkiye’ye dönmenize gerek kalmadan bir 8 ay daha uzatabilirsiniz. İkinci 8 ayınızı bitirdikten sonra, son defaya mahsus olmak üzere bir 8 ay daha aynı işlemi yapmanız mümkündür. Böylece İrlanda’daki oturum izninizi 2 yıl boyunca uzatmanız mümkün.

 

  1. Türk Öğrencilerin Az Oluşu: Her ne kadar son zamanlarda İrlanda sempatisi artıyor olsa da İrlanda diğer ülkelere nispeten daha az Türkü nüfusunda barındırmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre yaklaşık 4,5 milyon nüfusu olan İrlanda’da yalnızca 1000 tane Türk yaşamaktadır. Bu vesileyle hem daha hızlı dil öğrenecek hem de farklı kültürlerle tanışma imkânı bulacaksınız.  

 

  1. İş İmkanları: İrlanda’da sandığınızdan daha fazla iş imkânı var. Bu ülke, dünyanın önde gelen bilişim şirketlerinin merkezi konumundadır. Google, Yahoo, Facebook, Microsoft, Twitter ve pek çok bilişim şirketinin merkezi Dublin’de bulunur. Bu şirketler çoğu zaman Türkçe bilen üniversite mezunları da arıyor. Ayrıca İrlanda’nın bilişim sektörüne yatırımları sayesinde ülkede genç nüfus da hızla arttığı için, bu genç nüfusa hitap eden kafe ve restoran gibi mekanların sayısı da arttı. Bu da garsonluk, baristalık ve barmenlik gibi iş imkânlarının artmasını sağladı.

 

  1. Eğlence Hayatı: Genç ve öğrenci nüfusunun yüksek olduğu bir ülkede, eğlence hayatından bahsetmezsek olmaz. İrlanda’da eğlence hayatı denince akla gelen ilk yerlerden biri de Dublin. Hayat dolu sokakları, içkili ve müzikli mekanları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

 

  1. Tarihi ve Doğal Güzellikleri: Kuzey Atlantik okyanusunda yer alan yeşil mi yeşil bir ada ülkesi İrlanda. Yazları masmavi gökyüzüyle, sonu olmayan yemyeşil ovalarıyla, dipsiz gölleri ve devasa nehirleriyle, büyülü müzikleriyle, gerek edebiyatı gerekse de romantizm dolu tarihiyle İrlanda’nın her şeyi coşku verir insana.


BONUS: Türklerin İrlandalılar ile olan ilişkisi çok eskiye dayanıyor. 1840 yılında İrlanda’da yedi yıl süren, büyük bir kıtlık dönemi başladı. Yoksulların temel yiyeceği olan patates üretimi tamamen durdu. 800 kişi öldü. Bu dönemde padişah Abdülmecit 3 gemi dolusu patatesi İrlanda’ya, Kraliçe Victoria’nın tüm engellemelerine rağmen yolladı. İrlanda bu yardımı asla unutmadı. İki ülke arasındaki dostluk böylelikle başlamış oldu.

Next Hakkında

Sahip olduğu dinamik ekibin sektördeki 15 yıllık deneyimini, yenilikçi ve öğrenci merkezli bir danışmanlık modeliyle harmanlayan Next Yurtdışı Eğitim; öğrencilerin kariyerlerini planlayabilecekleri, eğitim odaklı bir danışmanlık merkezi olarak faaliyet gösteriyor.
What's Next?

Öğrenci Yorumları

Proje Yönetimi Sertifika Programı

Next danışmanlarım bana bugüne kadar hiç farkında olmadığım ve bilmediğim sertifika programlarından bahsettiler...   Devamı

Deniz Burnaş
Deniz Burnaş
Öğrenci
Kanada Vizesi İçin Ücretsiz Danışmanlık

Kanada'da dil okulu okuyabilmem ve Kanada vizesi alabilmem için bana gönülden yardım eden Next ekibine teşekkürler!   Devamı

Furkan Alper Para
Furkan Alper Para
Öğrenci
Ukrayna'ya Next'le Gelin!

2019 Eylül ayında Ukrayna'ya hayatımda ilk kez adım attım. Odessa'da lisans eğitimi almak için Rusça hazırlık yılımı tamamlayac...   Devamı

Onur Yılmaz
Onur Yılmaz
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Görüşleri

Neden Polonya'da Eğitim Almalısınız?

Eğer cevabınız evet ise ve hala nereye gideceğinize karar veremediyseniz, size neden Polonya’da eğitim almanız gerektiğine dair...   Devamı

Buse Berfin Özbey
Buse Berfin Özbey
Danışman
Neden Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmalısınız?

Peki yurtdışında yüksek lisans yapmak rakiplerimize karşı bize nasıl bir rekabet avantajı sağlayacak?   Devamı

Buse Berfin Özbey
Buse Berfin Özbey
Danışman
Kanada'da Eğitim Alırken Çalışma İzni

Kanada hükümeti ise lisans, master ve doktora yapacak olan uluslararası öğrencilerine haftada 20 saat; sömestr ve tatil dönemle...   Devamı

Buse Berfin Özbey
Buse Berfin Özbey
Danışman
Los Angeles İpuçları - Bölüm 1 - Varış ve Konaklama

Los Angeles'ta yaşama dair birkaç ipucu ister misiniz? Şehri orada yaşayan birinden dinleyin! Bölüm 1 - Varış ve Konaklama   Devamı

Engin BURNAŞ
Engin BURNAŞ
Danışman
Tüm Görüşler...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM HAKKINDA

Yurtdışı Eğitim Programları ve Ülkeler
whatsapp1